Planowanie kuchni do zabudowy – Jak zaplanować idealną kuchnię

Jeśli planujesz mieć zabudowaną kuchnię, jest kilka rzeczy, które musisz rozważyć w pierwszej kolejności. Na początek, musisz dowiedzieć się, jak będziesz korzystać z przestrzeni. Możesz zacząć od dodania szerokich przejść dla łatwego poruszania się po pomieszczeniu. To także dobry pomysł, aby upewnić się, że projekt zawiera twój styl rozrywki.

Umieść zlewozmywak jako pierwszy

Jeśli chodzi o planowanie nowej kuchni, zlewozmywak jest często pierwszym portem połączenia. Jest to szczególnie prawdziwe w wielopokoleniowym gospodarstwie domowym, gdzie posiłek jest często na porządku dziennym. Czy to czteroosobowa rodzina, czy gromadka drzemiących nastolatków, z pewnością czeka nas mnóstwo gorączkowych przygotowań. Na szczęście kuchnia nie jest tak sterylna, jak mogłoby się wydawać. Mnogość urządzeń i elementów wyposażenia może sprawić, że będzie to zabawne, rozrywkowe i satysfakcjonujące środowisko domowe. Jak ze wszystkim, najlepiej jest planować z wyprzedzeniem. Na przykład szybka wycieczka do lokalnego sklepu z artykułami kuchennymi może ujawnić bogactwo przydatnych wskazówek i sztuczek, które w przeciwnym razie mogłyby zostać pominięte.

Oprócz mnóstwa udogodnień, dobrze zaprojektowana kuchnia zapewnia, że członkowie rodziny i goście są w stanie uczestniczyć w bezstresowym doświadczeniu czasu posiłków. Aby proces ten był łatwy, opłaca się zachować porządek na blatach przez cały czas. Najlepszym sposobem na to jest wykorzystanie dobrze zaopatrzonej szczotki do zlewu, pary gąbek do zlewu i kilku sprayów z mydłem antybakteryjnym.

Tworzy trójkąt roboczy

Aby zmaksymalizować wydajność w kuchni, ważne jest, aby ustanowić trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy to układ trzech głównych obszarów w Twojej kuchni. Obejmują one zlew, lodówkę i płytę grzewczą.

Podstawowym założeniem jest stworzenie strefy pracy wolnej od przeszkód. Zadania kuchenne często wymagają przemieszczania się pomiędzy trzema obszarami roboczymi. Jeśli kuchnia jest zatłoczona, może to utrudnić przygotowywanie posiłków. Układając kuchnię w trójkąt, można zminimalizować ilość kroków potrzebnych do poruszania się pomiędzy poszczególnymi strefami kuchni.

Pierwotnie trójkąt roboczy był przeznaczony do kuchni jednogarnkowych. Od tego czasu został rozszerzony, aby dopasować się do różnych potrzeb kulinarnych. Pomaga zachować wolne od bałaganu miejsce pracy, zwiększając jednocześnie efektywność procesu gotowania.

Niezależnie od tego, czy planują Państwo małą, średnią czy dużą kuchnię, trójkąt roboczy może pomóc w optymalizacji układu. Jest to sprawdzona w czasie wytyczna. Dzięki niemu niezbędne przedmioty kuchenne znajdują się w pobliżu i nie dochodzi do zanieczyszczenia krzyżowego.

Podczas gdy oryginalnie trójkąt roboczy był zaprojektowany dla jednego kucharza, teraz jest często używany w kuchniach z wieloma osobami. Dodanie dodatkowego zlewu pomoże stworzyć drugi trójkąt roboczy.

Możesz myśleć, że trudno jest wdrożyć trójkąt roboczy w kuchni, ale w rzeczywistości jest to dość proste. Należy pamiętać, że odległość między głównymi punktami nie powinna być większa niż 15 stóp. Utrzymanie głównych urządzeń w ich właściwych miejscach zmniejszy koszty przeprojektowania kuchni.

Przejścia robocze powinny mieć szerokość około 1,2 m (4 stopy). Żadna z nóg trójkąta nie powinna być dłuższa niż 2,7 m (9 stóp).

Twoja kuchnia powinna być zaprojektowana tak, aby zmaksymalizować wydajność i zminimalizować ruch. Jeśli masz wielu gości, trójkąt roboczy może pomóc w utrzymaniu kuchni w czystości i oczyszczeniu jej z bałaganu.

Dodaj szerokie przejścia

Jeśli chcesz dodać szerokie przejścia do swojej wbudowanej kuchni, będziesz chciał rozważyć, jak przejście będzie współdziałać z resztą domu. Chodnik powinien uzupełniać zewnętrzne materiały Twojego domu i zapewniać bezpieczną i pewną ścieżkę dla pieszych. Ponadto, powinien służyć jako przedłużenie ogólnego projektu domu. Możesz użyć kamienia, żwiru, mulczu lub innych popularnych materiałów do budowy ścieżek. Niezależnie od tego, czy tworzysz zupełnie nową ścieżkę, czy przeprojektowujesz chodnik otaczający Twój dom, pamiętaj, aby uwzględnić niektóre z najnowszych trendów projektowych.

Na przykład, jeśli budujesz dużą kuchnię na otwartym planie, możesz chcieć uwzględnić przejścia o szerokości 48 cali. Pozwoli to na przejście od głównego wejścia do kuchni do strefy gotowania bez stąpania nad lub przez urządzenia kuchenne. Małe drzwi kuchenne powinny mieć również szerokość 32 cali, więc będziesz miał miejsce, aby je rozhuśtać, nie blokując dostępu do swoich szafek i urządzeń.

Innym rozważaniem jest wielkość trójkąta roboczego. Jest to koncepcja, która została opracowana w latach dwudziestych XX wieku jako miara efektywności w kuchniach mieszkalnych. Ma na celu zapewnienie wyraźnej ścieżki między różnymi obszarami Twojej kuchni i poprawę jej funkcjonalności. W zależności od liczby osób, z którymi pracujesz, możesz potrzebować ścieżki o szerokości 42 cali lub takiej, która ma 48 cali. Twoja ścieżka powinna być również wolna od przejść komunikacyjnych, takich jak te przy drzwiach wejściowych lub na ulicy.

Rozważ swój styl rozrywki

Kiedy planujesz zabudowaną kuchnię, musisz rozważyć swój styl rozrywki. Niezależnie od tego, czy organizujesz rodzinny obiad, czy imprezę świąteczną, Twój dom powinien być w stanie pomieścić Twoich gości. Na przykład, duża wyspa ze stołkami może być koniecznością. Jeśli jednak szukasz rozrywki w mniejszej przestrzeni, rozważ włączenie do układu telewizora z płaskim ekranem. Dzięki temu nie przegapisz żadnej akcji.

Najlepszym sposobem na określenie stylu rozrywki w Twoim domu jest rozejrzenie się dookoła. Powinieneś również zwrócić uwagę na przepływ ruchu w przestrzeni. Jeśli masz dużo gości, otwarty plan podłogi sprawi, że poczują się bardziej komfortowo. Należy również pamiętać o uwzględnieniu wystarczającej ilości miejsca na stół. Niektóre rodziny decydują się na dwie wyspy, jedną do przygotowywania posiłków, a drugą do spożywania posiłków. Na koniec, pomyśl o projekcie domu. Zastanów się, jak chcesz się w nim czuć i czy chcesz mieć osobny pokój na biuro. Posiadanie drzwi na zewnątrz może być miłym dodatkiem.

Kiedy wybierasz dom, będziesz chciał sprawdzić “wielką trójkę”. Są to: elegancka kuchnia, funkcjonalny salon i dobre kino domowe.

Podobne tematy